.

Informace na této stránce vás mají upozornit na možná rizika, ale rozhodně nemohou nahradit odbornou lékařskou konzultaci.

Flying Doctors - Organizace založená v roce 1957 třemi britskými lékaři pomáhá zajišťovat zdravotní péči obyvatelům v obtížně dostupných oblastech východní Afriky. Za pár desítek USD získáte možnost jednoho transportu (v případě ohrožení života) s lékařem ve špičkově vybaveném letadle do nemocnice v Nairobi. To vše do 1000 mil okolo Nairobi (Keňa, Tanzanie, Zanzibar, Uganda, Rwanda, Burundi, Etiopie a Jižní Sudán), 24h denně. Více na  AMREF/Flying Doctors.

Očkování nepodceňujte a zajistěte si je v ideálním případě několik měsíců před výjezdem. Dostanete očkovací průkaz, který se vám může opravdu hodit, protože do některých oblastí vás bez dokladu o očkování ani nepustí. Rozhodně doporučuji očkování proti žloutence typu A i B, tetanu, tyfu. Na ne vše se dá očkovat. Např. malárie, proti které existují antimalarika, viz. Malarone. Doporučuji před cestou vyzkoušet. V případě komplikací po dohodě s lékařem zvolte jiný preparát. Pro řadu oblastí jsou antimalarika nebo očkování nutností nebo dokonce povinností. Více na www.zdravinacestach.cz

Rozhodně doporučuji vybavit se i tabletami na nouzovou dezinfekci vody, např. Aguatabs. Tyto tablety vodu vyčistí od mikroorganismů, ale od chemického znečištění ne. Čistá voda je v Africa poměrně velká vzácnost. Zásobte se tedy balenou vodou ze spolehlivého zdroje. Převařovat vodu, jejíž původ 100% neznáte, je ovšem základní pravidlo. Nezapomeňte ani na prášky proti alergii. Nikdy nevíte, jaký místní (pro vaše tělo neznámý) hmyz vás kousne nebo bodne. Konzumaci masa se doporučuji vyhnout, pokud nejste zákazníky těch nejprestižnějších hotelů a safari kempů, protože může obsahovat zárodky řady parazitů. Týká se to masa domácích i divokých zvířat.

Dále si prostudujte prevenci před nepravděpodobným, ale často velmi nebezpečným, hadím uštknutím. Vysoké pevné boty jsou základ. Pokud máte rádi krátké kalhoty, tak do vysoké trávy na ně zapomeňte. Pokud budete chodit vyšší i vysokou trávou, snažte se, aby o vás případný had věděl dřív, než k němu dojdete (např. hůl, kterou probíráte trávu před vámi). Obecně je lepší se vysoké trávě spíše vyhnout, odpočívající buvol, hroch i slon mohou být větší problém. V křovinatých oblastech pozor na hady, kteří ve vzrostlých křoviscích loví ptáky a hmyz. Platí to samé jako ve vyšší trávě, pokud je nepřekvapíte a včas vás uslyší, utečou. Vždy se snažte vidět, kam šlapete. Nikdy nedávejte ruce tam, kam přímo nevidíte. Protijed nemusí být vždy dostupný. V případě, že vás had skutečně uštkne, je velice důležité hada zabít či vyfotit. Jeho identifikace je klíčová pro co nejrychlejší podání správného protijedu. Pokud budete v zóně dosahu Flying Doctors, určitě se u nich pojistěte.