více informací »

.

Rozloha: 1672 km2, lokace: jihozápadní Keňa, GPS: 1°29′24″S 35°8′38″E, specifika: velké množství divoké zvěře, každoroční migrace statisíců pakoňů, ideální podmínky: srpen - říjen.

 

Rezervace byla otevřena v roce 1974. Je spravována pasteveckým kmenem Masajů, kteří do této oblasti přišli ze severu v polovině 17. století. Každoročně v červenci se na pláních Serengeti v Tanzánii dávají do pohybu obrovská stáda pakoňů a zeber. Jdou na sever do Masai Mary za deštěm a čerstvou trávou. Překážkou je i řeka Mara, kterou obvykle musí překonat. Je to krutá a zároven fascinující podívaná. Tísíce pakoňů se při přechodu řeky utopí nebo jsou ušlapáni ostatními. Jen malá část z nich se stane terčem přímého útoku obrovských krokodýlů, kterým stačí jen čekat a hodovat na obětech. Celá scéna se opakuje opět v říjnu, kdy se zvířata vydávají zpět na jih do Serengeti, kde v lednu přivedou na svět mladé.

Ilegální pastevectví, pytláctví i osídlování půdy vytlačuje divokou zvěř. Její stavy od 70. let minulého století klesly o 70%. V 70. letech tvořil dobytek v oblasti jen 2% biomasy, po roce 2000 již 23%. Nadměrné pastevectví region degraduje a ničí. Kdo nevěří, viz. BBC. Na hranicích s rezervací nebo v ní je již cca 7000 lůžek pro turisty, více než 2/3 byly postaveny ilegálně. V rezervaci potkáte doslova hordy agresivních minibusů, stáda slonů a žiraf již ne. Od roku 2011 do roku 2015 klesá každý rok počet zahraničních turistů o více než 20%. Proč? Nikdo nechce vidět stovky minibusů, ale divoká zvířata. Podaří se keňským úřadům, které tak dlouho nečinně přihlížely rozkladu efektivní správy rezervace, situaci zvrátit? Aktuální informace najdete na Mara Conservancy.

Fauna: např. lev, hroch, krokodýl nilský, buvol, slon, levhart, gepard, serval, hyena skvrnitá, žirafa masajská, zebra stepní, pakůn, topi, impala, gazela Thompsonova, gazela Grantova, voduška jelenovitá, antilopa losí, dále několik set druhů ptáků.

 

 

 

Galerii fotografií zvířat z Masai Mary naleznete zde.