.

Rozloha: 392 km2, lokace: jižní Keňa, GPS: 02°38′29″S, 37°14′53″E, specifika: majestátní Kilimandžáro, nejzdravější populace slonů v Keni včetně tzv. "big tuskerů", ideální podmínky: celoročně, dostupné i po silnici z Nairobi (230km).

 

Jeden ze symbolů východní Afriky, jméno, které se dostalo pod kůži snad každému, kdo ve východní Africe nechal část svého srdce. Název Amboseli dostal park od Masajů, v jejichž řeči to znamená "slaný prach". Status parku získala malá, ale pro místní ekosystém klíčová, oblast v roce 1974. V současné době (léto 2016) žije v Amboseli přibližně 1650 slonů. Jedná se zhruba o 55 rodin. Pracují zde dvě organizace, Amboseli Trust for Elephants a Big Life Foundation. Jedna se přímo zaměřuje na ochranu slonů v širším ekosystému Amboseli, druhá pokrývá vlastními agilními bezpečnostními hlídkami i Amboseli. Společně čelí s vládními rangery z KWS pytlákům a dále řeší konfikty především divokých slonů s místními. Amboseli je proto v celé Keni pro slony momentálně asi nejbezpečnějším místem. Zdejší populace je nejzdravější z genetického i věkového hlediska. Najdete zde dobře zastoupeny stále všechny věkové kategorie slonů. Od nejmenších slůňat, až po staré vůdčí samice nebo obrovské 40-50 leté a starší samce, z nichž někteří aspirují na titul "big tusker", tj. každý ze klů váží alespoň 45kg. Na toto vše jsem se rozhodl podívat blíže. Oblasti s masivním pytláctvím, jako např. Ruaha či Selous v Tanzanii, které ztratily v letech 2009-2015 cca 50-75% slonů, přišly především o velké dominantní samce i samice, tj. nejlepší genofond. Sloni v těchto oblastech jsou proto stále menší, protože se k rozmnožování dostávají slabší a slabší jedinci.

Fauna: mimo velká stáda slonů dále např. lev, levhart, gepard, hyena skvrnitá, žirafa masajská, buvol, impala, zebra, pakůň, hroch, krokodýl, dále údajně až 600 druhů ptáků.

Ubytování: 

 

 

Galerie fotografií z Amboseli zde.